BYLINKY

Měsíček lékařský (calendula Officinalis)

Měsíček lékařský je jednou z našich nejoblíbenějších bylinek. Najdete ho v řadě našich směsí, které zdobí zářivě oranžové květy této bylinky. Co se pěstování týká, měsíček je nezmar, roste dokonce i tehdy, když je úplné sucho a nevadí mu ani přímé sluneční světlo po celý den. O tom jsme se přesvědčili během suchého léta 2018. Měsíček měl i v době vysokých teplot a sucha desítky květů na každé rostlince. Měsíček kvete od května až do konce září. A právě koncem září dosahovaly květy takových rozměrů, až jsme tomu nevěřili. Husté plné květy byly často velké jako dlaň.

Jeho použití zdaleka není omezeno jen na výrobu čajů. Možná ještě známější je z kosmetického průmyslu. Kdo by neznal měsíčkovou mast, která nám pomáhá při různých kožních obtížích. Málokdo ví, že se dá použít i do kuchyně. Třeba na dozdobení, do pomazánek nebo do salátů. Jeho čerstvé květy obsahují řadu minerálů a vitamínů, především pak vitamíny A a C.

HEŘMÁNEK PRAVÝ (Matricaria recutita)

Heřmánek je krásná, u nás v ČR hojně rozšířená bylina, zejména v teplejších oblastech. Můžeme ji najít po celé republice, často jako divoce rostoucí na stráních u cest. Nápadné jsou hlavně její krásné bílo-žluté kvítky, které v době květu tvoří obrovské množství. V přírodě jej můžeme snadno zaměnit s rmenem rolním, který je vzhledem velmi podobný, ale oproti heřmánku nemá takové účinky a je považován za plevel.

Má široké využití také v kosmetice, heřmánkové esenciální oleje se ve velké míře využívají i ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu. Podle statistik je dokonce heřmánek (spíše tedy jeho sušené květy) pátou nejobchodovanější bylinou na světě. Přidává se také do šampónů, parfémů, kosmetických krémů, mýdel, toaletních vod, zubních past, masážních olejů a mnoha farmaceutických přípravků včetně likérů.

Nejvíce oblíbený je však v čajích, hlavně pro jeho nezaměnitelnou chuť.

DIVIZNA VELKOKVĚTÁ (Verbascum densiflorum)

Divizna je jednou z tradičních bylinek. Její dlouhé, štíhlé květenství dorůstá běžně do více než 2 metrů, zatímco listy sahají výrazně níže. Roste na slunných místech, často na pasekách, stráních a pastvinách.

Zajímavostí je, že název divizna vznikl spojením slov „divy zná“, protože v ní obsažené ceněné látky se vzájemně doplňují. V našich čajích květy divizny používáme zejména pro jejich skvělou, nezaměnitelnou chuť a jasně žlutou barvu, která čaj krásně nazdobí. S diviznou se to však nesmí přehánět. To je také důvodem, proč ji v našich čajových směsích najdete v 5% zastoupení.

Květy divizny se také používají k aromatizaci likérů a bývaly používány k barvení látek a vlasů. Velký význam má i ve včelařství. Její pyl je bílkovinným zdrojem pro včelstva v letním období a podporuje dlouhověkost zimních včel.

Růže stolistá (Rosa centifolia)

Růže je symbolem lásky už od pradávna. Její krásné květy různých barev a typická opojná vůně potěší snad každou ženu. Růží existuje celá řada druhů, uvádí se až 300. U nás najdete právě růži stolistou.

Najdete ji v řadě našich čajů. Její krásné červené plátky upoutají svojí sytě rudou barvou a vůní. Čaj z okvětních lístků růže má příjemnou nasládlou chuť. Díky těmto chuťovým vlastnostem krásně zapadá do různých kombinací s dalšími bylinkami.

Okvětní plátky se také používají k výrobě růžového oleje, především v okolí města Grasse v jižní Francii.

BEZ ČERNÝ (Sabucus nigra)

Bez černý je velmi rozšířený, divoce rostoucí keř. Na konci jara je možné sbírat rozvětvené žluto-bílé květy, které krásně voní. V přírodě roste volně na světlých i polostinných místech. Vyskytuje se také hojně na venkově na plotech a domech i v zahradách, tedy především na místech bohatých na živiny, především dusík, a vlhkých místech. Květy mají vícero využití. My je v našich čajích používáme pro jejich nasládlou, specifickou chuť. Kromě květů nám tato rostlina dává také plody, kterými jsou tmavé, až černé bobule, které silně barví. I ty můžete najít v našich čajích. Jejich malá příměs vytvoří svoji typickou ovocnou chuť a čaj krásně obarví.

V domácí kuchyni je možné květenství máčet v těstíčku a smažit podobně jako květák – pochutina se nazývá kosmatice. Z květů se dá připravit bezová šťáva nebo kvašením osvěžující limonáda. Je možné z nich vyrobit i sirup.

SEDMIKRÁSKA (BELLIS)

 Její latinský název pochází ze slova "bellus" – "hezký". Drobné kvítky sedmikrásky zdobí travní porosty v parcích každé jaro a sbírat se mohou až do září. Tyto bílo-žluté květy mohou mít někdy až fialový nádech a najdeme ji pouze na prosluněných místech. Sedmikráska má podobnou vlastnost jako slunečnice, otáčí se za sluncem. V čajích udělá hodně parády, ale také vytvoří nasládlou, květovou chuť. Čaj ze sedmikrásky se dá pít teplý, vlažný i studený. 

Sedmikráska patří mezi jedlé květy, které skvěle zapadnou do jarní kuchyně. Svou krásou a nahořklou oříškovou chutí zpestří nejrůznější zeleninové saláty, například v kombinaci s dalšími jarními bylinkami jako je jitrocel, smetanka, fialka nebo hluchavka.  

MALINÍK (RUBUS IDAEUS LINNÉ)

Každý z nás si asi na první dobrou vybaví krásně červené plody maliníku - maliny. Často jsme je jedli jako malí, na prázdninách u babiček na vesnici. No řekněte, kdo by je neměl rád! Tyto zářivě červené plody jsou plné vitamínů. Maliník nám však neposkytuje jen plody. Jeho listy jsou významnou složkou v bylinkových čajích. Jejich chuť je opravdu specifická - plná, ovocně svěží a jemně kyselá. Hodí se proto skvěle i na léto pro přípravu ledových čajů. 

Sušené listy maliníku mají velmi neobvyklou konzistenci. Mají tendenci tvořit "hrudky", které mají až rosolovitý charakter. Pokud se s tím setkáte v našich nebo jakýchkoliv jiných čajích, nebojte, není to na závadu. Tento efekt je způsoben malými chloupky na listech, díky kterým sušená surovina dobře drží pohromadě.

Třezalka

Třezalka tečkovaná nachází využití především při problémech s nespavostí, úzkostí, stresem a depresí. Působí antibioticky a protizánětlivě
Má zklidňující účinky na náš organismus, zahání přílišnou melancholii i pocity úzkosti, doporučuje se též při žaludečních neurózách. pozitivně působí při léčbě obrny nebo roztroušené sklerózy.
Ženám se rovněž doporučuje v období klimakteria, jelikož stabilizuje hormonální výkyvy a užívá se při různých menstruačních potížích.

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice má antibiotické zejména v oblasti urogenitálního aparátu, má antivirové, antibakteriální a protiplísňové účinky. Podává se během chřipky, nachlazení, bolestech v krku i při zánětech dýchací soustavy. Posiluje imunitní systém, snižuje horečku a zmírňuje kašel. Uvolňuje hlen a dezinfikuje tak dýchací cesty
Účinná je na streptokoky, stafylokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely a další.
Tinktura je používaná proti padání vlasů a k povzbuzení jejich růstu. Dobré výsledky má lichořeřišnice rovněž v léčbě zánětů zvukovodu. Velmi vhodné je použití lichořeřišnice jako doplněk při léčbě antibiotiky, protože zesiluje, rozšiřuje a urychluje jejich účinek. Je vhodná v případech, kdy léčba zánětů vaječníků pomocí antibiotik není úspěšná. 

KOPŘIVA

Kopřiva má silné detoxikující, močopudné a posilující účinky. Výrazně čistí krev, působí proti anémii, svědčí kardiovaskulárnímu systému ,prostatě, proplachuje ledviny, vyplavuje soli, ledvinový písek i ledvinové kamínky. Dále podporuje krvetvorbu, imunitní systém, pomáhá při revmatismu, dně, kožních potížích. Obsahuje minerál železo, zlepšuje celkový stav organismu.

RAKYTNÍK

Rakytník má biostimulační účinky, podporuje přirozenou obranyschopnost a výrazně posiluje imunitu.
Obsahuje 18x více vitamínu C, než citron, dále obsahuje vitamíny A, D, B, E, F , K.
Užívá se proto jako prevence proti chřipkám a dalším infekčním onemocněním.
Podporuje normální funkci kardiovaskulárního a trávicího systému, tvorbu žluči a trávicích enzymů, léčí žaludeční vředy.
Přispívá k normální psychické činnosti, navozuje stav klidu, snižuje úzkost. Dodává tělu energii a tonus. Přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.
Stimuluje činnost jater a plic, pomáhá při plicních onemocněních, reguluje krevní oběh.

JALOVEC

Jalovec podporuje hubnutí, správnou funkci jater, urychluje a zlepšuje látkovou výměnu. Vhodný na detox organismu.
Urychluje zpracování tekutin v ledvinách, a proto se přidává do močopudných čajů, často používaný při zadržení tekutin v těle, při zánětlivých chorobách močových cest.
Zlepšuje trávení, povzbuzuje chuť k jídlu a působí proti nadýmání. Velmi účinný je proti kloubnímu revmatismu (zlepšuje látkovou výměnu v kloubech). Zevně se používá na bolestivé klouby, edémy, artritidy, při chronickém revmatismu a dně, při bolestech páteře. Pomáhá od bolestí svalů v důsledku namožení. Zvyšuje prokrvení pokožky a působí hojivě, čehož se využívá k hojení nejrůznějších kožních onemocnění. Výrazně stimuluje činnost lymfatického systému, a toho se využívá při městnání lymfy v těle (např. na těžké nohy). Jalovec zesiluje účinek léků snižujících hladinu krevního cukru. Laboratorně byl rovněž prokázán účinek proti virům způsobujícím opary. 

 GINKO BILOBA

Ginko biloba podporuje krevní oběh, mozek a paměť, kardiovaskulární systém, normální funkce očí a uší.
Příznivě působí na centrální nervový systém.
Zvyšuje průtok krve v pažích, lýtkách a mozku regulováním pružnosti krevních cév, od největších tepen po vlásečnice. Pomáhá rovněž snižovat shlukování destiček v cévách a snižuje tak riziko vzniku krevních sraženin. 

DIVIZNA

Divizna je velmi vhodná pro péči o dýchací soustavu, zklidňuje podrážděné dýchací cesty, usnadňuje dýchání. Pomáhá udržovat přirozenou obranyschopnost, podporuje imunitní systém.

ZLATOBÝL

Zlatobýl účinně napomáhá při onemocnění ledvin a močového ústrojí. Bylina podporuje funkci ledvin, je proto vhodná jako preventivní léčba u osob nemocných cukrovkou.
Zlatobýl rozpouští močové a ledvinové kaménky, podporuje látkovou výměnu a celkovou funkci ledvin.
Bylina je vhodná všude tam, kde základem onemocnění je dysfunkce ledvin, jako jsou kloubní potíže, artróza, dna, revmatismus, vysoký krevní tlak, otoky, kloubní nárůstky, padání vlasů, některé typy alergií.

PUPALKA

Pupalka podporuje optimální komfort před a během menstruace.
Přispívá k podpoře snižování tělesné hmotnosti, při redukci tuků a přispívá k udržování zdravých kloubů. Příznivě působí na kardiovaskulární a imunitní systém.

OSTROPESTŘEC

Ostropestřec vykazuje značnou ochrannou funkci jaterní tkáně (aktivní látky se vážou na membrány hepatocytů a brání tak průniku toxinů). Chrání tím jaterní tkáň před cirhózou a nekrózou. Je relativně silným antioxidantem. Zvyšuje vylučování žluči do střev.
Ostropestřec je doporučován při poruchách trávení, při poškození jaterní tkáně toxickými látkami, jako podpůrná terapie chronických jaterních onemocnění a při jaterní cirhóze.
Vhodný při žlučníkových kamenech a žlučníkových kolikách. Vhodný k celkové detoxikaci těla.
Účinný je rovněž při nechutenství a ke zlepšení výkonnosti. Tlumí činnost sympatiku, proto je možné jej použít jako sedativum.
Snižuje horečku. Zevně je účinný na hemoroidy, bércové vředy a křečové žíly. Velmi ceněný je při otravách alkoholem, drogami a houbami.
Ve všech těchto případech nejen že urychluje regeneraci jaterní tkáně, ale mnohdy i zvyšuje naději na přežití. Obsahové látky ostropestřce rovněž stimulují produkci mléka. Vhodné je podávat ostropestřec jako podpůrný prostředek při dietách a chemoterapii. 

 MĚSÍČEK

Měsíček blahodárně působí na podrážděné dýchací cesty, výrazně podporuje funkci jater, střev a žlučníku. Podporuje také přirozenou vaginální mikroflóru.
Vyniká pročišťujícími účinky, podporuje revitalizaci kůže a sliznic.
Usnadňuje překonávání stresu a vyčerpání, oddaluje nástupu projevů pokračujícího věku.

LÍPA

Lípa pomáha k celkové relaxaci, dobrému spaní, podporuje imunitu a má blahodárné účinky na naše dýchací cesty a játra. Působí také močopudně (i na křeče močových cest) a použít ji můžete i při horečce na vypocení. Redukuje i množství žaludečních šťáv při překyselení.

KOTVIČNÍK

Kotvičník výrazně zvyšuje výdrž a zlepšuje kondičku, urychluje nabírání svalové hmoty. Prospívá mužské i ženské plodnosti. Účinně působí proti poruchám erekce a obtížím spojených se zvětšenou prostatou.
Zvyšuje libido u obou pohlaví, hladinu testosteronu u mužů a estrogenu u žen.
Snižuje hladinu tuků v krvi, redukuje krevní cholesterol v organismu.

GOTUKOLA

Gotukola - pupečník asijský podporuje přirozenou činnost mozku, pozitivně působí na mentální činnosti mozku, regeneruje nervovou soustavu, zklidňuje ji i posiluje a odstraňuje nervové blokády.
Posiluje cévní a lymfatický systém, vhodný na syndrom těžkých nohou. Pupečník je také vyhlášeným prostředkem na podporu inteligence a paměti, používá se na zmírnění příznaků Alzheimerovy choroby. 

KAŠTAN

Kaštan neboli Jírovec podporuje krevní oběh, cévy - žíly, - vlásečnice, prokrvení kůže, přirozenou imunitu, příznivě působí na klouby. Využívá se ke snížení svědivosti kožních zánětů.
Vhodný při léčbě hemoroidů, zánětů žil, příznivě působí na křečové žíly, lámavost cév, bércové vředy, sklerotizaci cév.
Často používaný při periferním prokrvování a trombóze. Podporuje prokrvení orgánů.
Ulehčuje vylučování moči při zvětšené prostatě a urychluje vstřebání krevních podlitin a modřin.

JEŘÁB PTAČÍ

Jeřáb ptačí napomáhá přirozené funkci ženských pohlavních hormonů a udržuje hormonální rovnováhu.
Jedná se o účinné antirevmatikum, takže se využívá při revmatismu a dně.
Má močopudné účinky, rozrušuje a vyplavuje močový písek a drobné kamínky. Využívá se pro zvýšení diurézy u ledvinových chorob, charakterizovaných snížením funkce ledvin. Podporuje vylučování žluče do střev, což má pozitivní efekt na celkovém procesu trávení ve střevech, zejména u starších lidí. Povzbuzuje produkci žaludeční šťávy.

HLOH

Hloh působí příznivě při memopauze, podporuje kardiovaskulární systém, harmonizuje a stabilizuje činnost srdce, napomáhá při srdeční arytmii a v mnoha knihách se píše o prevenci proti inkfartu.
Příznivě působí na mozek a paměť. Hloh také posiluje cévy, často používaný při zánětu žil, napomáhá ke snížení krevního tlaku, uvolňuje stres

DUB

Dub je vhodný k podpoře přirozené funkci trávicího traktu. Zklidňuje celý trávicí trakt. Vhodný při průjmech a bolestech břicha.
Působí protizánětlivě a zmírňuje pocení nohou.
Dub působí blahodárně na krk, zvlhčuje sliznice v ústní dutině a v krku. Pomáhá zlepšovat kvalitu a vzhled pokožky. 

BŘÍZA

Bříza podporuje celkovou detoxikaci organismu, napomáhá posilovat přirozenou imunitu.
Je vhodná na pročištění močových cest a ledvin. Reguluje normální hladinu cholesterolu. Vyplavuje sůl, vhodná také při
zánětech kloubů, revmatismu, osteoporóze a při problémech se slinivkou břišní. 

BĚLOTRN

Podporuje a stimuluje synchronizaci činnost srdce.
Vhodný při svalové atrofii, zánětech nervů a neuralgií,
medonosná rostlina (produkuje velké množství pylu a nektaru).
Podporuje vedení nervových vláken, včetně míšních nervů, napomáhá obnovovat činnost nervových a mozkových center
je užitečný při zánětech a poruchách nervů.
Prospěšný při obrnách, nebo po úrazech.
Pomáhá udržet svalovou hmotu a svalovou hybnost, vhodný také na mírní bolesti nervového původu.
Vhodný na úlevu od bolestí hlavy- napomáhá zklidnit podrážděné nervy.
Je prospěšný při problémech se sluchem,
zklidňuje a pročišťuje organismus bývalým kuřákům.
Velmi používaný při Alzheimerově a Parkinsonově nemoci pro svou schopnost stimulace srdečního svalu.
Zevně vhodný jako podpora léčby kožních zánětů (ekzémy, lupénka) - koupele obklady z dvaru celé rostliny a semen